Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Mieszkanie z grzybem na ścianie

Droga redakcjo chciałbym Was zachęcić do zrobienia reportażu o tym, w jaki sposób traktuje się biedniejszych ludzi w Tomaszowie. Ludzie chorzy, po operacjach, z przewlekłymi chorobami i do tego dziecko które chodzi do szkoły. Warunki są gorzej niż tragiczne. Brak bieżącej wody, odpływu i pozostawienie bez światła, które w poprzednim mieszkaniu mieli. Światło potrzebne jest do nauki dziecka a go nie ma. Piszę do Was abyście pomogli tej rodzinie, zrobili reportaż a może zmieni im się życie. Ja jestem bliską im osobą, mieszkam w Łodzi ale nie jestem w stanie im pomóc finansowo, bo mam trójkę dzieci i sam utrzymuję rodzinę. Jeżeli bym miał takie możliwości to na pewno bym pomógł. Myślę, że mogę liczyć na Waszą redakcję. Oglądam was tyle czasu i jestem waszym fanem. Z Poważaniem...

 

Tematem oczywiście się zainteresowaliśmy. Odwiedziliśmy rodzinę, o której mowa w liście. Trzy osoby, kobieta wraz z konkubentem oraz 14 letnia, niezwykle sympatyczna i rezolutna dziewczynka, na mocy sądowego wyroku eksmisyjnego trafiły do mieszkania socjalnego, które de facto stanowi jeden pokój. Dwa dni po przeprowadzce, kiedy trafiliśmy tam razem z Kubą, pokój przedstawiał widok wręcz opłakany. Brudne okna, brudne ściany. Grzyb sięgający parapetu, mimo że pokój znajduje się na pierwszym piętrze. Mała meblościanka, dwie kanapy, garnki, elementy odzieży porozkładane „gdzie popadło”. Nie ma sanitariatów ani bieżącej wody. W kącie stara kuchnia węglowa. TTBS, który zarządza miejskimi lokalami socjalnymi w żaden sposób nie przygotował lokalu do zasiedlenia. Nowi lokatorzy trafili do pomieszczeń opuszczonych przez poprzednich użytkowników. Nikogo nie obchodził brud, grzyb i powyrywane gniazdka elektryczne.

 

Rodzina, w sprawie której otrzymaliśmy maila, jak można się domyśleć, została eksmitowana z zajmowanego wcześniej lokum, położonego w należącej do prywatnej osoby kamienicy, w związku z długotrwałym zaleganiem w opłatach czynszu. Sąd orzekł o prawie do lokalu socjalnego, który zobowiązane jest dostarczyć miasto. – Jestem po kilku operacjach i mój konkubent także, oboje nie pracujemy i na utrzymanie mam tylko niskie alimenty i rentę socjalną na poziomie 200 złotych. Wiele osób ma lepsze komórki niż my mieszkanie. Eksmisja odbyła się błyskawicznie. Wyrok zapadł w marcu a teraz jest początek maja i już jesteśmy w pomieszczeniu socjalnym.

 

Tempo faktycznie godne pozazdroszczenia zważywszy, że w Tomaszowie kilkaset osób oczekuje na przydział mieszkań socjalnych, często stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia sąsiadów (przykładem jest pożar w jednym z mieszkań przy ulicy Granicznej, jaki miał miejsce kilka tygodni temu).  

 

Prezes Artur Marek przyznaje, że nie ma jasnych kryteriów przyznawania mieszkań socjalnych. – Jeżeli właściciel jest bardzo aktywny w tym kierunku i występuje do gminy o odszkodowanie a ma zasądzony wyrok, to temu się daje mieszkanie, by zaoszczędzić pieniądze w budżecie miasta.  Jeśli ktoś się nie „burzy”, no to poczeka.

 

Eksmitowana rodzina od kilku lat przebywa pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który finansuje miedzy innymi obiady szkolne dla dziecka i udziela czasowych zapomóg. Nie otrzymywała natomiast żadnych pieniędzy na pokrycie wynikającego z umowy najmu czynszu poprzednio zajmowanego mieszkania. – Zgodnie z przepisami mieszkanie na 3 osoby nie może przekraczać 58,5 metra aby otrzymać dofinansowanie do czynszu a nasze miało 60.

 

Dyrektor MOPS, Jolanta Szustorowska przyznaje, że sprawa tej rodziny jest jej doskonale znana. Niestety możliwości Ośrodka są w tym przypadku mocno ograniczone. – Niezrozumiałe w tym przypadku są dobrowolne alimenty, ponieważ istnieje u nas możliwość korzystania z funduszu alimentacyjnego - mówi.- To jest furtka dla matek, które mają problemy z wyegzekwowaniem alimentów. Matka nie może jednak  w takim przypadku mieszkać z ojcem dziecka.

 

Jak informuje nas dyrektor, by skorzystać z dodatku mieszkaniowego osoba ubiegająca się o tę formę pomocy nie może mieć zaległości w opłacie czynszu. Tutaj błędne koło się zamyka. Bieda nie pozwala go opłacać i bieda uniemożliwia otrzymanie pomocy. MOPS przyznając dodatek mieszkaniowy pomaga również rodzinom, które rokują szanse na oddłużenie mieszkania. – Jeśli nasz pracownik widzi, że zadłużenie sięga na przykład 5 tysięcy to najczęściej nie ma szans na spłatę tej wysokości zadłużenia. Jeśli są to niższe kwoty spisujemy odpowiedni kontrakt i pomagamy.

Pracownicy socjalni podkreślają, że najczęstsze przypadki to takie, kiedy osoby eksmitowane nie wykazują żadnej aktywności, która mogłaby polepszyć ich sytuację. Dodatkowo są one przyzwyczajone do tego, że przez całe lata za nic nie płacą. Dotyczy to zarówno czynszu, jak i mediów. Często odkrywane są nielegalne podłączenia do wody, czy energii elektrycznej. Ponadto zajmowane mieszania są bardzo zaniedbywane. Trudno się z tymi opiniami nie zgodzić. Pamiętać jednak należy też o tym, że we wszystkich tych przypadkach, najbardziej poszkodowane są dzieci, skazywane od najmłodszych lat na społeczną i kulturową banicję.

 

O mieszkaniach socjalnych, a właściwie o ich braku informowaliśmy już wielokrotnie. Obowiązek ich zapewnienia nakłada na gminy ustawa o samorządzie. O tym czy dana osoba nabędzie prawo do przydziału tego typu mieszkania decydują najczęściej Sądy wydając werdykty, w których nakazują opuszczenie przez lokatorów dotychczas zajmowanych mieszkań. Z założenia pobyt w tego typu mieszkaniach powinien mieć charakter przejściowy, tymczasowy. W praktyce dzieje się jednak inaczej. Tomaszów Mazowiecki dysponuje na dzień dzisiejszy 114 lokalami socjalnymi. Tymczasem na wykonanie czeka 406 wyroków eksmisyjnych. Prezes TTBS, Artur Marek podkreśla, że jest to poziom, którego nie uda się zrealizować, tym bardziej, że kolejne 600 rodzin oczekuje na mieszkania komunalne –Żaden budżet tego nie udźwignie - tłumaczył nie tak dawno temu radnym. –Zresztą nie jest to tylko nasz problem.

 

W dodatku, można śmiało powiedzieć, że bardzo poważny problem, ponieważ miasto zobowiązane jest płacić odszkodowania właścicielom mieszkań, zajmowanych przez eksmitowanych lokatorów. Na dzień dzisiejszy nikt nie chce mówić rzeczywistej wysokości zobowiązań z tytułu należnych odszkodowań. Można je jednak szacować na co najmniej kilkaset tysięcy złotych

 

Czytaj rownież Kontenerowce dla ubogich


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ALKI 09.06.2011 21:17
normalny czlowiek ktoremu chce sie pracowac to nie czeka co od kogo dostanie tylko szuka pracy, a tu mamuska nie pracuje,ale ma konkubentai go pilnuje DO ROBOTY

kiki 08.06.2011 08:05
[email protected] byli ORMO-wcami, dziś zostali PO-paprańcami. Takiej oto my Polskie doczekali...Komoruskiej-kapita listycznej.

Polska socjalna Polska liberalna 08.06.2011 01:02
ale Polski już nie ma -wiec do kogo te żale? P.S. Miasto Tomaszów Mazowiecki woj łódzkie hahahaha

kiki 07.06.2011 21:07
A nielepiej zamiast metalowych klatek pobudować szałasy socjalne w lasach państwowych ?... Będą lasy dopilnowane a "socjalni" w ten sposób będą zarabiać na swoje utrzymanie. Baz pracy nie ma kołaczy A z braku zajęcia człowiek staję się "filozofem",lumpem,m enelem albo chwastem.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama