DLA DZIECI
Opieka pedagogiczna nad młodszym pokoleniem powinna rozpocząć się już w przedszkolu. W tym czasie można skutecznie niwelować braki edukacyjne wyniesione z domu. Badania naukowe udowadniają, że im wcześniej rozpocznie się proces edukacyjny człowieka, tym łatwiej przystosuje się on do późniejszego życia społecznego i lepiej sobie poradzi z późniejszymi etapami rozwoju. W wieku przedszkolnym rozwój predyspozycji dziecka jest najintensywniejszy. Dotyczy on zwłaszcza współpracy dziecka w grupie, jego umiejętności komunikacyjnych oraz wyrażania emocji.
Zorganizowanie takiej opieki jest zadaniem samorządu. To na nim spoczywa obowiązek zapewnienia normalnie funkcjonujących przedszkoli. Choć w ostatnim czasie w mieście pojawiły się spełniające te zadania placówki prywatne, to samorząd powinien być najpoważniejszym inspiratorem tego zadania.
Tymczasem w Tomaszowie mamy problem z miejscami w żłobku. Z roku na rok wzrasta liczba chętnych dzieci. O pomoc w opiece pytają mamy będące jeszcze w ciąży. Ponadto są przedszkola, które funkcjonują w budynkach w opłakanym stanie technicznym. Ich wiek i często zabytkowy charakter nie pozwalają na modernizację i rozbudowę. Dlatego musi powstać nowy żłobek i duże funkcjonalne przedszkole.
Trzeba również wyjść naprzeciw wymaganiom rodziców, którzy w obecnym czasie pracują coraz więcej i dłużej. Bardzo poważnie należy rozważyć zatem sprawę wydłużenia pracy tych placówek.
DLA MŁODZIEŻY
Szkoła to fundament nowoczesnego społeczeństwa. To warunek jego rozwoju i przyszłości. To konieczny i najważniejszy partner rodziców w wychowaniu młodego pokolenia. To miejsce, w którym decyduje się przyszłość naszego miasta.
To głównie na samorządzie lokalnym spoczywa obowiązek i odpowiedzialność za jakość szkolnictwa na danym terenie, a edukacja i oświata sytuują się w obszarze najważniejszych jego zadań. Wzajemnie też edukacja sprzyja kształtowaniu postaw niezbędnych do funkcjonowania w społeczności lokalnej.
Dla samorządu ważny jest rozwój gospodarczy. Dla młodych ludzi ważne są atrakcyjne miejsce pracy. To wymaga od władz samorządowych szukania nowych inwestorów. Jednak trwały, zrównoważony wzrost gospodarczy powiązany ze zwiększeniem zatrudnienia nie będzie możliwy bez zwiększenia inwestycji w kapitał ludzki i modernizacji systemów edukacji i szkoleńoraz działań służących poprawie ich jakości i efektywności.
A zatem sprawnie funkcjonująca oświata na poziomie lokalnym warunkuje także możliwości wykorzystania społecznego potencjału rozwojowego, przez co stanowi jedno z kluczowych narzędzi budowania wzrostu gospodarczego oraz wzmacniania konkurencyjności lokalnej i krajowej gospodarki.
W tej kwestii propozycją kandydatów PO jest zwiększenie liczby godzin zajęć wychowawczych (artystycznych, hobbystycznych, fakultatywnych i sportowych) zwłaszcza w gimnazjach, oraz liczby godzin pracy indywidualnej z uczniem słabym i uzdolnionym.
Należy stworzyć system wsparcia wychowawczego dla rodzin z problemami wychowawczymi. Nie można też zapominać o systemie premiowania najlepszych nauczycieli i pedagogów.
DLA SENIORÓW
Kolejnym zadaniem samorządu i jednocześnie ogromnym wyzwaniem jest odpowiedzialność za starszą część społeczeństwa. To właśnie ludzi w tym przedziale wiekowym będzie z biegiem lat przybywać. To oni staną się głównymi petentami instytucji i organizacji, mających na celu również niesienie pomocy. Jednocześnie liczba mieszkańców Tomaszowa sukcesywnie będzie się zmniejszać. Zgodnie z prognozą demograficzną GUS do roku 2030, liczba tomaszowian skurczy się do blisko 55 tys. osób.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że to nowe zjawisko cywilizacyjne. Do połowy naszego wieku, większa część populacji osób starszych w Polsce będzie mieszkała w miastach. To również dla Tomaszowa jest nie lada wyzwanie. Trzeba już dzisiaj planować wprowadzanie nowych, zorganizowanych programów profilaktycznych, w tym zapewnienie potrzeb kulturalnych i rekreacyjnych, mających na celu zachowanie sprawności fizycznej i psychicznej do późnego wieku.
Grzegorz Sławiński
Napisz komentarz
Komentarze