Przede wszystkim drożej
Już sama budowa nowej substancji mieszkaniowej jest mocno problematyczna. Okazuje się bowiem, że to, co prywatny inwestor może zbudować za milion złotych, jednostka finansów publicznych buduje za dwa. Dotyczy to wszystkich niemal inwestycji. Jeśli ktoś nie wierzy, niech porówna sobie koszty budowy jakiegokolwiek chodnika z kosztami budowy podobnego ciągu komunikacyjnego wykonanego na prywatne zlecenie. Myślicie, że skoro jest drożej, to będzie też lepiej pod względem jakościowym? To kolejna oczywista nieprawda. Brak nadzoru, najtańsze materiały, oszczędności na każdym kroku. Tyle, że oszczędza wykonawca, by więcej zarobić, a nie inwestor. Świadome i nieświadome fuszerki. Wszak Pańskie oko konia tuczy, nieprawdaż?
Liczą się też koszty utrzymania
Skoro jest drożej na starcie, to nie może być taniej i później. Wyższe koszty budowy skutkują wysokimi czynszami. Niczego nie reguluje tu rynek. Popyt jest, koszty były, trzeba płacić. Dziwicie się, że czynsze w komunalnych mieszkaniach są najwyższe w całym mieście? A przecież z samej definicji powinny być one tańsze. Ludzie przynoszą mi czasem potwierdzenia wpłat. Szczególnie te w najstarszych budynkach robią spore wrażenie. Relacja ceny do jakości jest tu mocno zachwiana. Ale niestety nie da się inaczej.
Nie płaci sąsiad, płacisz Ty!
Tak to już jest. Ktoś musi pokrywać straty za lokatorów, którzy płacić czynszów nie lubią. W sumie trudno im się dziwić. Skoro płacić nie muszą, to po co mają to robić. Efektem jest kilka /jeśli już nie kilkanaście/ milionów zaległych należności w samym tomaszowskim TTBS. Mamy więc dodatkowe koszty windykacji, która w większości przypadków okazuje nieskuteczna.
Roszczeniowy lokator to także Ty
W zasadzie dlaczego miałbyś nim nie być? Wszak płacisz czynsze, a skoro je płacisz regularnie, to masz do tego prawo. Będąc lokatorem jesteś takim samym klientem, jak w przypadku innych świadczonych dla ciebie usług. Co stoi na przeszkodzie, by domagać się aby były ona na właściwym poziomie? Na przykład tego, by na klatce schodowej farba nie odpada płatami, albo, żeby chodnik przed domem był porządnie odśnieżony. Dlaczego masz płacić (tak jak się to dzieje obecnie) za wodę której nie zużyłeś, a która po prostu znika zanim nawet pojawi się w Twoim mieszkaniu.
Wasze ulice nasze kamienice
Wiem, że zwrot ten budzi raczej negatywne skojarzenia z okresu międzywojnia. Warto się jednak zastanowić nad tym, że każdy milion złotych, wydany na budownictwo komunalne, to milion, jakiego nie wydamy na infrastrukturę, niezbędną mieszkańcom do godziwego życia na XXI-wiecznym poziomie. Zamiast budować kilka mieszkań na wieloletni kredyt lepiej wykonać kilka kilometrów sieci ciepłowniczej. Bez nich wciąż będziemy miastem, które tylko nieznaczenie różni się od tego sprzed stulecia. To, że ustawa mówi o tym, że samorząd ma zaspokajać zbiorowe potrzeby wspólnoty także poprzez realizację gminnego budownictwa mieszkaniowego wcale nie musi oznaczać, że powinien przeistaczać się w firmę budowlaną czy dewelopera. W dodatku prowadzącego działalność o nieproporcjonalnie zawyżonych kosztach. Może na
[reklama2]
Budować, czy nie budować?
Oto jest pytanie! Odpowiedź brzmi: budować. Jednak nie typowe /a więc kosztowne/ mieszkania komunalne na wynajem, ale mieszkania socjalne o obniżonym standardzie, których budową zwyczajnie nie są zainteresowani prywatni inwestorzy. Mieszkań tego rodzaju brakuje chyba we wszystkich miastach. Tomaszów również ma z nimi problem. To ich brak jest powodem wydłużających się eksmisji, jest też źródłem roszczeń odszkodowawczych.
Niedługo w Tomaszowie rozpocznie się budowa mieszkań z rządowego programu "Mieszkanie Plus". To, że Prezydent sięga po środki, jakie można na ten cel otrzymać to dobrze. Skoro są dostępne i ma taką możliwość, to czemu tego nie robić. Jednak program sam w sobie nie rozwiązuje problemu. Generuje koszty, zamiast budować przychody. Dużo lepszym byłoby wprowadzenie systemu premiującego prywatne budownictwo czynszowe i nie tylko... na ten temat jednak w kolejnym artykule
Zachęcam do aktywnej i rzeczowej dyskusji.
Napisz komentarz
Komentarze