Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 05:42
Reklama
Reklama

Felietony

Z cyklu: "Okrakiem" - Uwiodłam Tyrmanda (Romans amerykański)

Tadeusz Konwicki pisał o nim: „Tyrmand antykomunista, Tyrmand katolik, Tyrmand teoretyk jazzu, Tyrmand sprawozdawca sportowy, Tyrmand globtroter, Tyrmand playboy, Tyrmand reakcjonista, Tyrmand bikiniarz, Tyrmand filozof, Tyrmand prekursor mód, Tyrmand autor bestsellerów, Tyrmand pielgrzym, Tyrmand owiana legendą tajemnica”. Sam o sobie mówił sepleniąc trochę: „ja jestem pijak, bokseł i dziwkarz”.

16.12.2012 09:51
Uboczne skutki cyfryzacji

Właściwie na wszystkich kanałach telewizyjnych regularnie pojawiają się informacje dotyczące kolejnych wyłączeń analogowych nadajników telewizji naziemnej Nadajniki analogowe wyłączono już na terenie kilku województw. W Łódzkiem zaplanowana jest na 20 maja 2013 r. Realizowane są więc kolejne etapy cyfryzacji, która stanowi prawdziwą rewolucję w nadawaniu sygnału telewizyjnego. Jest to nie tylko zmiana techniczna, mająca charakter nowinki technicznej, to przede olbrzymia zmiana jakościowa. Cyfryzacja umożliwi nadawanie większej liczby programów telewizyjnych, poprawę jakości obrazu i dźwięku, wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV oraz równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).

14.12.2012 21:42
Dzielnicowi za 2 złote

Od jakiegoś czasu na stronach internetowych wszystkich jednostek Policji w naszym województwie pojawiły się banery reklamujące konkurs, w którym głosować można i wybierać najlepszego spośród najlepszych dzielnicowych. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdy nie fakt, że konkurs organizuje jedna z regionalnych gazet a żeby zgłosować trzeba za to zapłacić, bo wyłanianie „supergliny” odbywa się za pomocą sms-ów. Koszt każdego z nich to 2,46 zł. Policja nie uważa by udział w konkursie był czymś nieetycznym. Ma on popularyzować służbę dzielnicowych i budować ich pozytywny wizerunek. Policjanci czują się zażenowani a większość z nas wolałaby oglądać stróżów prawa na patrolach w podległym im rejonie niż na fotografiach w gazetach.

07.12.2012 19:17    7
Reklama
Z cyklu: "Okrakiem" - Beatlemania story (Już 50 lat)

Pięćdziesiąt lat temu, 5 października 1962 roku, zespół The Beatles wydał swój pierwszy singiel „Love Me Do”. Chłopcy nie mieli wtedy pojęcia, że ten moment zmieni historię nie tylko muzyki – także kultury popularnej - na zawsze. I to na całym świecie.

06.12.2012 16:25    1
Z cyklu: "Okrakiem" - Cały ten jazz

7 listopada rozpoczęła się 54. edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego - Jazz Jamboree. Pierwszy koncert festiwalu zwanego wtedy „Jazz 58” odbył się we wrześniu 1958 roku w Hot-Clubie Hybrydy. Następne już w klubie studenckim Stodoła. Wtedy właśnie Leopold Tyrmand wymyślił obowiązującą do dziś nazwę. Festiwal szybko stał się jednym z najważniejszych w Europie, przyciągając do Warszawy gwiazdy światowego jazzu i sprawiając, że Polskę zaczęto postrzegać jako kraj nie tylko doskonałych muzyków i kompozytorów jazzowych, ale i entuzjastycznej i wymagającej publiczności.

29.11.2012 23:10
Zostać legendą

Będąc fanatykiem programów sportowych, nie omieszkałem wczoraj obejrzeć reportażu na temat szkolenia młodych adeptów piłki nożnej. Powiem szczerze, uśmiałem się niemiłosiernie, najlepszy kabaret w Polsce tak naprawdę by mnie nie rozbawił.

29.11.2012 22:56    12
Reklama
Z cyklu: "Okrakiem" - Na początku był hałas

„Pochylmy głowy. Zapalmy znicze. Rock and roll umiera… Pocisk wystrzelony w roku 1959 w Gdańsku z armaty rock and rolla, zatoczył podniebny łuk w kształcie paraboli i po osiągnięciu punktu kulminacyjnego zaczął opadać. Zderzenie z Ziemią było nieuniknione… 6 czerwca 1980 roku, z armaty Jarocina odpalono pocisk o większej sile rażenia. Pierwszy Festiwal Muzyki Młodej Generacji odrzucił to, co przyczyniło się do unicestwienia starych konwencji, wywiesił flagę z napisem ROCK i rozpoczął kolejny etap muzyki, która miała odpowiadać oczekiwaniom nowego pokolenia. A odpowiada? …Czy tworzy coś nowego i rewelacyjnie ciekawego? Własny kanon kultury? Styl życia i bycia? Obyczaje? Obrządki? Modę? Żegnam czas rock’n’rolla, epokę, której poświęciłem kilkadziesiąt lat życia. Żegnam świat „fruwających marynarek” i muzykę, która była nie tylko zjawiskiem artystycznym, ale przesłaniem pokolenia”.

23.11.2012 14:34
Cudów nie ma

Od jakiegoś czasu, ogólnopolskie media rozpisują się o „cudzie gospodarczym”, jaki wydarzył się w gminie Stryków. W ciągu krótkiego czasu zniknęło tam bezrobocie, utrzymujące się wcześniej na poziomie 13% a pojawiło się 40 nowych inwestorów. Tymczasem cudów nie ma.

19.11.2012 23:30    13
Śmieci nie biorą się znikąd

Toczy się spór dotyczący nowych przepisów, nakładających na miasta i gminy obowiązek naliczania opłat za gospodarowanie śmieciami. Część tomaszowskich radnych sceptycznie odnosi się do propozycji prezydenta Rafała Zagozdona, by każdy z mieszkańców obciążany był miesięcznym kosztem wywozu śmieci w wysokości 12 i 24 złotych. Duże kontrowersje budzi też pół miliona złotych kosztów administracyjnych, które również będą musieli zapłacić mieszkańcy Tomaszowa. Projekty uchwał śmieciowych znalazły się w programie wrześniowej sesji Rady Miejskiej. Zostały jednak zdjęte z porządku obrad, by radni mieli możliwość szerzej się z nimi zapoznać i dokładnie omówić. Trafiły więc z powrotem do komisji problemowych. Wczoraj odbyło się ich drugie posiedzenie w tej sprawie. Emocji nie brakowało. Prezydent bronił własnych propozycji posługując się symulacjami liczbowymi, radni SLD zaproponowali obniżkę proponowanych kwot aż o 30%. Po raz pierwszy chyba w tej kadencji Jacek Kowalewski stanął po stronie prezydenta, jak sam mówi: stawiając veto populizmowi.

15.11.2012 23:59    29
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Z cyklu: "Okrakiem" - Stonesi wiecznie żywi

Aż nie chce się wierzyć, że „chłopaki” jeszcze są w stanie w ogóle śpiewać i grać, a szczególnie rock and rolla, który wymaga odpowiedniego stylu wykonania, na co potrzeba ogromnej kondycji fizycznej. Tym bardziej, kiedy przypomnimy sobie ich mało higieniczny tryb życia od zawsze oraz zamiłowanie do trunków, narkotyków i papierosów do dziś. Grupa The Rolling Stones w tym roku obchodzi pięćdziesięciolecie istnienia, jeśli przyjąć, że ich sceniczny debiut odbył się 12 lipca 1962 w klubie Marquee.

15.11.2012 23:29
Nie było "Kazika"

Niejednokrotnie na łamach naszego portalu pisaliśmy o tym, że funkcjonowanie życia publicznego zdeterminowane jest w naszym mieście przez plotki. Celowo wymyślane i bezmyślnie rozpowszechniane, przyczyniają się do wszechobecnej degrengolady. Mógłbym przytaczać setki przykładów plotek, jakie miałem okazję słyszeć, a które bywają często tak obrzydliwe, że kulturalnemu człowiekowi nie wypada ich nie tylko powtarzać ale nawet słuchać. Pominę je więc milczeniem a skupię się tylko na jednej z nich, która nie dotyczy tematów pościelowych, ma natomiast swoje źródło w sporach politycznych minionych 20 lat. Okazja po temu jest dobra, 11 listopada, rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

11.11.2012 14:48    15
"Okrakiem": Ślepy Maks z Łodzi i Meyer Lansky z Manhattanu

Na dzieje każdego miasta i każdej społeczności składają się nie tylko podniosłe chwile i chwalebne czyny, ujęte w kronikach magistratu i historycznych syntezach; lokalną tożsamość budują zaś nie tylko honorowi obywatele i zasłużeni działacze. Zdarza się, że ta rola przypada postaciom działającym na granicy prawa, ludziom kontrowersyjnym, dalekim od stereotypu szacownego mieszczanina. Dla Łodzi jedną z takich postaci jest Ślepy Maks, legendarny przywódca żydowskiego półświatka, król podziemnego życia w przedwojennej metropolii, którą zamieszkiwali Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Powstało przedstawienie łączące w sobie elementy szlachetnej rozrywki i rozprawy z historią, poważnej dysputy i poetyckiej zadumy, dramatyzmu, humoru i nostalgii. (Z programu Teatru Nowego w Łodzi)

08.11.2012 22:00    2
Reklama
Z cyklu: "Okrakiem" - Człowiek ze złotym obiektywem

Rok 1944, klęska Powstania Warszawskiego. Miasta już nie było. Ocalała ludność przymusowo przemieszczała się w marszu milczenia i rozpaczy do obozu w Pruszkowie. Nie wszyscy. Sześcioletni Marek Karewicz wraz z rodzicami i babcią uciekali na własną rękę w innym kierunku.

01.11.2012 11:42
Brak kultury a nie przepisów

Sporo mówiło się ostatnio o opłatach za wywóz śmieci, jakie już niedługo będą naliczane w stosunku do każdego mieszkańca miasta. Znikną indywidualne umowy a opłaty staną się swego rodzaju parapodakiem. W dyskusji, jaka przetacza się przez media główne akcenty kładzie się na wysokość opłat oraz na patologii związanej z niekontrolowanym wywozem śmieci do okolicznych lasów. Zapomina się przy tym, co najważniejsze. O tym, bez czego wszelkie regulacje administracyjne, prawne zdadzą się jedynie „psu na budę”. Bez czego nie znikną śmieci z leśnych dróżek i duktów. Co to takiego? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta. Tym czymś, jest poziom kultury osobistej, który jednym pozwala rzucić niedopałka papierosa na chodnik, a innym czyni niedopuszczalnym zapalenie papierosa w miejscu publicznym.

29.10.2012 04:29    3
Nazywać rzeczy po imieniu

„Uderz w stół a nożyce odezwą się”, mówi popularne przysłowie. Co jakiś czas udaje nam się przekonać o słuszności tego powiedzenia na naszym portalu. Czasem nożyce odzywają się anonimowo w komentarzach pod publikowanymi artykułami a czasem otwarcie poprzez przysłane do naszej redakcji wyjaśnienia i sprostowania. Ostatnie dotyczyło napisanego przeze mnie we wrześniu artykułu, w którym skrytykowałem interwencję Policji, której byłem naocznym świadkiem, podobnie jak zdarzenia, które było jej przyczyną.

29.10.2012 04:12    19
Reklama
Ciężkie życie czołgisty

Gry internetowe on-line zyskują coraz większą popularność. Kilka lat temu do najpopularniejszych należała Tibia, dzisiaj wybór mamy praktycznie nieograniczony. Nie ma miesiąca, by nie pojawiały się nowe serwery o charakterze strategicznym, FPP, RPG, logicznym. Ich użytkownicy mogą budować domy a nawet całe miasta, walczyć ze smokami i potworami, wcielać się w żołnierzy SWAT i dowódców czołgów, toczyć potyczki i batalie. Rynek tego rodzaju usług internetowych jest praktycznie nieograniczony. Niektóre platformy mają swoich wiernych fanów od latach. Osoby te spędzają przed ekranami swoich komputerów każdą wolną chwilę. Niestety, tam gdzie pojawia się duża liczba osób, poszukujących rozrywki, zjawiają się też krętacze i oszuści, liczący na łatwy i szybki zysk bez wysiłku.

28.10.2012 18:56    2
Z cyklu „Okrakiem” - Złotawa, krucha i miła

„Mimozami jesień się zaczyna…” Gdyby Czesław Niemen nie stworzył genialnej muzyki do zaczynającego się tymi słowami prześlicznego wiersza Juliana Tuwima pod tytułem „Wspomnienie”, gdyby go nie wyśpiewał swoim nadzwyczajnym głosem, śmiem przypuszczać, że ten cudowny wiersz nie byłby tak jak jest – popularny, a przede wszystkim nie zaistniałby w polskiej muzyce rozrywkowej (przynajmniej dla mnie) najbardziej nastrojowy hymn o jesieni.

28.10.2012 11:41    2
Ukraiński wybór: między Wschodem a Zachodem

Niedzielne wybory parlamentarne i kolejne prezydenckie na Ukrainie wpłyną na to, jaką drogę Ukraina ostatecznie wybierze. Chyba nie przesadzę mówiąc, że to jest to moment kluczowy dla wyboru europejskiego Ukrainy. Jeżeli przywódcy opozycji nie porozumieją się nauczeni doświadczeniem, że jeden z poprzednich przywódców opozycji pomarańczowych został najpierw otruty, a potem zmarginalizowany, a drugi siedzi w więzieniu, i nie zrozumieją, że jest to historyczny moment na zgodę w łonie opozycji demokratycznej, to nie zapobiegną najgorszemu - większości konstytucyjnej Partii Regionów w Wierchownej Radzie. Taka większość utrwaliłaby na lata pozycję aktualnego prezydenta i oligarchiczny ustrój Ukrainy. Kurs europejski aktualnych władz jest niewiarygodny z perspektywy Unii i traktowany w kategoriach werbalnych obietnic. Chciałbym, żeby te wybory dały drugą, po pierwszej zaprzepaszczonej, szansę Ukrainie. Jeśli jednak poziom degradacji demokracji ukraińskiej przekroczy pewną granicę, to Ukraina zaryzykuje utratę ostatnich swoich przyjaciół i rzeczników w Unii Europejskiej.

28.10.2012 00:04    1
Reklama
Marcin Witko: Opłaty za śmieci, czyli rozbój w biały dzień

Dziś rozpoczynają się prace Sejmu nad przyszłorocznym budżetem Państwa. To doskonała okazja by trochę dłużej zastanowić się nad tym co dzieje sie z naszymi pieniędzmi. Ostatnie miesiące roku to prace nie tylko nad finansami ogólnokjrajowymi, ale również tymi na szczeblu samorządów, przedsiębiorstw i tej najmniejszej, podstawowej jednostki jaką jest rodzina. Polacy zastanawiają się czy ich dochody wystarczą na pokrycie nieustannie rosnących kosztów życia. Wszyscy liczymy ile w nowym roku zapłacimy za prąd, wodę czy gaz. Przyglądamy się z uwagą, czy Rząd nie podniesie podatków lub nie wprowadzi nowych danin publicznych np. od deszczu. Warto szczególnie blisko przyjrzeć się poczynaniom samorządów. Czy przypadkiem od 1 stycznia nie podniosą nam opłat za wodę i ścieki, czy nie wzrosną podatki od nieruchomości lub środków transportu. Szczególnie bacznie temu co dzieje się podczas prac nad wspomnianymi budżetami przyglądają się przedsiębiorcy rozważając w swoich planach ewentualny wzrost zatrudnienia, inwestycje bądź, wręcz przeciwnie, redukcję etatów i cięcie wszystkich możliwych kosztów lub migrację do gmin o niższych podatkach lokalnych

23.10.2012 22:27    21
Przekręt zza granicy

Co jakiś czas, na łamach naszego portalu, przestrzegamy przez różnego rodzaju cwaniakami i oszustami, wykorzystującymi ludzką naiwność do nie całkiem legalnego zarobku. Często ich ofiarami padają przedsiębiorcy, którym w natłoku spraw zdarza się podpisać dokument, którego podpisywać nie powinni, ponieważ może być on źródłem roszczeń. Niektóre z nich dotyczą małych kwot, rzędu do kilkuset złotych. Zdarzają się też podpisy zdecydowanie bardziej kosztowne.

22.10.2012 17:47    1
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodziKolejna osoba odchodzi ze szpitala. Już czwarta. Tym razem jest to Konrad Borowski, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Złożył już wypowiedzenie i obecnie przebywa na urlopie. Jak sam twierdzi na chwilę obecną nie widzi możliwości współpracy zarówno z Prezesem szpitala, jak i Starostą Mariuszem Węgrzynowskim. Pojawia się więc wakat na kolejne stanowisko. Kto je zajmie. Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Starosta na tę funkcję chce powołać bliską mu politycznie Ewę Kaczmarek zastępca Pielęgniarki Koordynującej Oddz. Chorób Wewnętrznych. Na liście nazwisk pojawia się też córka radnego Szczepana Goski, która zdaniem pracowników TCZ ma zostać umieszczona w roli odchodzącego Borowskiego lub osoby koordynującej tomaszowskie ratownictwo medyczne. Zapewne wkrótce dowiemy się czy pogłoski ze szpitalnych korytarzy się potwierdzą. W ten sposób pełnię odpowiedzialności nad szpitalem przejmuje "ośrodek decyzyjny" w postaci Mariusza Węgrzynowskiego oraz Adrian Witczak, którego w spółce reprezentuje prokurent Glimasiński. Otwarte zostaje pytanie: kto następny: dyrektor - główna księgowa Alina Jodłowska? Z całą pewnością zostaną dyrektorzy, którzy sami nie wiedzą co w spółce robią.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Plus + 50Treść komentarza: Krysia - to Ty? Każdy moment w życiu można wykorzystać do radykalnych zmian.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 22:25Źródło komentarza: Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodziAutor komentarza: Ktoś ***Treść komentarza: Oby nie była ta wspomniana Pani naczelną. Ona nawet nad oddziałem w którym pracuje sobie nie radzi. Widziałam gdy moja mama tam leżała.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:52Źródło komentarza: Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodziAutor komentarza: ProQratorTreść komentarza: Jest na urlopie "na poratowanie zdrowia" i nabiera doświadczenie w wojskowych okopach ??? To może zapytać, co na to ZUS???Data dodania komentarza: 21.01.2025, 18:58Źródło komentarza: Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodziAutor komentarza: Oby nie pacjentTreść komentarza: A może ta córka wójta z innego artykułu na tym portaluData dodania komentarza: 21.01.2025, 18:03Źródło komentarza: Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodziAutor komentarza: WidzTreść komentarza: OSP Białobrzegi też brały udział w akcjiData dodania komentarza: 21.01.2025, 18:02Źródło komentarza: Paliło się na WąwaleAutor komentarza: SikawkowyTreść komentarza: Regularne czyszczenie komina jest ważne.. Każdy strażak to wie...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 18:02Źródło komentarza: Paliło się na Wąwale
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama